Afryka Północna

środa, 14 maja 2008
Khalil Ibrahim - popierany przez Czad przywódca Justice and Equality Movement

FP Passport - redakcyjny blog czasopisma Foreign Policy - umieścił wczoraj wiadomość o porażającej kwocie, jaką sudański prezydent, Omar Hassan al-Bashir, oferuje za schwytanie Khalila Ibrahima - przywódcę jednego z darfurskich ugrupowań paramilitarnych.

Kwota ta miałaby - według FP - wynieść równowartość 250 milionów dolarów. Jest to - jak twierdzą autorzy blogowej notki - kwota niemal dziesięciokrotnie większa niż ta oferowana przez Stany Zjednoczone za Osamę ben Ladena czy Ajmana al-Zawahiriego, dwóch - wydawać by się mogło - najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie.

Zawsze warto takie informacje sprawdzać, tym bardziej, że kwota jest tak astronomiczna i trudno uwierzyć, że biedny Sudan mógłby wyłożyć takie pieniądze za głowę nawet najbardziej znienawidzonego wroga (Khalil Ibrahim odpowiada m.in. za ostatni rajd popieranych przez Czad rebeliantów na Chartum, czego efektem było zerwanie stosunków dyplomatycznych Sudanu z tym państwem).

Nie trzeba było długo szukać, aby dotrzeć do informacji, że doszło jednak do pomyłki. Wystarczyło wejść na jedną ze zlinkowanych stron (a była nią akurat witryna Washington Post), by dowiedzieć się, że kwota podana przez Foreign Policy oparta była zapewne na pierwszych doniesieniach z sudańskich mediów, które mówiły tylko, że kwota nagrody została podwojona do 500 milionów sudańskich funtów. Wkrótce okazało się jednak, że rząd podając kwotę miał na myśli kurs... sprzed dewaluacji dokonanej ponad rok temu - a był on tysiąc razy wyższy niż ten obecny. Nagroda skurczyła się więc do "marnych" 250 tysięcy dolarów (a dokładniej: 246,000$)... Musicie przyznać, że w Sudanie panuje niezły bałagan, skoro nawet jego władze chcą płacić łowcom nagród starą - nieistniejącą już - walutą.

dev

Zdjęcie: dailylife.com

Zakładki:
Blogi o światowej polityce (PL)
Instytuty, think-tanki i inne
Blogi o światowej polityce (inne języki)
Inne ciekawe blogi
Media
Blox.pl
Przedruki
Zasubskrybuj blog
Polityka, gospodarka i bezpieczeństwo w ujęciu globalnymNakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Help end world hunger

Blogi Polityczne