Blog > Komentarze do wpisu

Nie tylko Teheran jest zielony od zwolenników Musawiego

Sytuacja w Iranie rozwija się w takim tempie, że trudno zebrać myśli. Setki tysięcy - jeśli nie miliony - ludzi protestują przeciw wynikom wyborów. W tym samym czasie, duchowni szyiccy toczą własną rozgrywkę o władzę.

Tak jak można było przewidzieć, zamieszki na ulicach to tylko część z tego co dzieje się w irańskiej polityce w ostatnich kilku dniach. Bardzo ważna część - bo polało się już niemało krwi: w Teheranie, Szirazie, Isfahanie, Tebrizie, Raszcie, Awazie i Meszhedzie. Warto jednak pamiętać o tym, że równie ważne jest to co dzieje się niejako na uboczu tych wszystkich wydarzeń - a więc w obrębie szeroko pojętej irańskiej elity politycznej, a szczególnie duchowieństwa. Tutaj liczy się jedno miasto: święty Kom - duchowa stolica Iranu i jedno z najważniejszych, obok Karbali i Nadżafu, miast szyizmu. To stamtąd nadeszła wiadomość o niezwykle ważnym geście ajatollaha Montazeriego, który we wczorajszym liście poparł demonstrantów; to trzeci po Rafsandżanim (ale on od początku popiera Musawiego) i Saneim przedstawiciel najwyższych warstw irańskiego duchowieństwa. Co ważne, zarówno Sanei, jak i Montazeri, posiadając tytuł mardża-e taklid (literalnie: "godny naśladowania"), należą do absolutnie najważniejszych duchownych współczesnego szyizmu, niemal równych autorytetem Chameneiemu. Wydaje się, że to kolejny przykład - opisywanej przezez mnie wcześniej - walki pokoleń wewnątrz struktur władz Iranu, w której tzw. "generacja 1979" (dzisiejsi reformiści) staje naprzeciw młodym wilkom pokolenia Ahmadineżada. Jak widać, z każdym dniem konflikt przybiera na sile i dziś naprawdę nie wiadomo, jak się skończy.

Niestety media koncentrują się tylko na tym, co dzieje się w stolicy. Z jednej strony słusznie, bo jest ona nie tylko scenerią niesamowitych wydarzeń, ale i miejscem, gdzie mogą zapaść najważniejsze decyzje; z drugiej strony - ta koncentracja na Teheranie daje niepełny obraz rzeczywistości. Pewnym usprawiedliwieniem niech będzie to, że niezwykle trudno dotrzeć do jakichkolwiek informacji o tym co dzieje się w innych miastach. A dzieje się sporo ciekawego. Aby nie być gołosłownym, zamieszczam zdjęcia z Isfahanu - wieloletniej stolicy safawidzkiej Persji, trzeciego co do wielkości miasta Iranu; pochodzą z Twittera.

Powyżej zaś znajdziecie zrobioną przeze mnie mapę z zaznaczonymi miejscami prostestów, walk ze służbami bezpieczeństwa oraz domniemanych ofiar (na podstawie wiadomości z mediów i Twittera) - powiększenie dostępne jest po kliknięciu.

Zdjęcia przedstawiają isfahański Plac Nagsze-i Dżahan, jedno z najbardziej znanych miejsc w Iranie


Artur


WIĘCEJ ARTYKUŁÓW!

środa, 17 czerwca 2009, xdevx

Polecane wpisy

  • Nie lekceważmy Iranu

    „Iran – nawet posiadając broń atomową – nie jest zagrożeniem dla światowego, ani regionalnego pokoju” – to bodajże najpopularniejs

  • W Iranie jednak bez zmian: Ahmadineżad prezydentem

    Niemal pewne jest to, że przez kolejne cztery lata urząd prezydenta Iranu sprawować będzie Mahmud Ahmadineżad. Urzędujący prezydent zdobyć miał około 63% wszyst

  • Wiatr odnowy w Iranie: Ahmadineżad na wylocie?

    Czterech kandydatów zmierzy się w jutrzejszych wyborach prezydenckich w Iranie. Stawka w nich jest jednak większa niż tylko urząd prezydenta-figuranta. W pewien

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.dip.t-dialin.net
2009/06/17 08:25:08
ciekawe kto sponsoruje twoj blog ktory na odleglosci "smierdzi" propaganda
-
Gość: JJ, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/17 09:17:39
Chciałem skomentować poprzedni komentarz. Ale jednak nie ma co.
-
xdevx
2009/06/17 14:08:37
@Gość z dialin.net: Jak to nie wiesz? Oczywiście, że Mossad, CIA i Polskie Towarzystwo Miłośników Kolei. Ale to tylko główni sponsorzy - mam wymieniać kolejnych?

@JJ: Ale przecież zawsze można się ponabijać trochę z tak merytorycznego "komentarza" ;) Pozdrawiam!

Artur
-
Gość: Mario, *.chello.pl
2009/06/17 22:43:55
Jakos tak dziwnie wygląda tytul tego wpisu a nad nim tytuł poprzednieego - "Zielonej rewolucji raczej nie będzie"... Rewolucja już jest (co potwierdzają wszystkie zdjecia) tylko nie wiadomo czy skuteczna. Ale chyba wiele sie nie zmeni nawet jesli Mussawi mialby przejać władze bo to tez islamista nie? Mimo to 3mam kciuki za Persow!

A teoriami spiskowymi nie ma oc sie przejmować, bo przecież to jakies bzdury (tym bardziej ze jak ktos cie czyta dluzej chocby nawet od kilku dni to wie ze chyba nieco sceptycznie do tego co dzieje sie w Iranie podchodzisz nie?).
-
xdevx
2009/06/18 14:38:42
@Mario: Jak widzisz teorie spiskowe mam w głębokim poważaniu ;)

Co do domniemanej rewolucji, to wstrzymałbym się z oceną jej skutków - nie wiemy jakie poglądy ma obecnie Musawi, choć raczej nie są one raczej szczególnie radykalne. Nie jest jednak - jak sugerujesz - islamskim fundamentalistą, a ludzie którzy na jego kandydaturę patrzą wyłącznie przez pryzmat lat jego premierostwa nie biorą pod uwagę, jak bardzo zmienić się mógł sam Musawi (tylko krowa nie zmienia poglądów!), ale i jak bardzo zmienił się sam Iran.

Co do tytułów to nie mogłem przecież zatytułować poprzedniego wpisu "Choć w Iranie mają miejsce wielkie demonstracje w których uczestniczą setki tysięcy ludzi, to wydaje się, że na rewolucję nie ma szans - bo władze mogą je krwawo rozpędzić", prawda? :) Nie jestem sceptyczny co do tego, co dzieje się w Iranie - uważam, że to może być niezwykle ważne wydarzenie i jestem pełen podziwu dla Irańczyków (też trzymam za nich kciuki), ale obawiam się, że system przeciw któremu występują jest nie tylko nadal za silny i wkrótce ich zgniecie...

Pozdrawiam,
Artur
-
Gość: JJ, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/19 10:46:51
@xdevx

Ja nie chciałem komentować, bo wierzę oczywiście w teorię spiskową, tyle, że ja uważam, że wszyscy ze sobą śpią żeby załatwiać różne sprawy, więc odpowiednie pytanie powinno brzmieć : "Kto się musiał z Tobą przespać żebyś umieścił ten wpis? Bo ewidentnie tak było"
-
xdevx
2009/06/23 21:12:32
@JJ: No tak, to zmienia postać rzeczy. Piękna agentka CIA? - w takie teorie spiskowe mogę uwierzyć ;)

Pozdrawiam,
Artur
Polityka, gospodarka i bezpieczeństwo w ujęciu globalnymNakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Help end world hunger

Blogi Polityczne